Блог

Розповідаємо про випускницю Річної програми Litosvita, викладачку Києво-Могилянської академії, сімейну медіаторку та авторку роману «Танець дикобразів» Тетяну Саніну.
Про дорогу до письменництва
Уперше свідомо захотілося написати цілісну історію під час відпустки на Корсиці два роки тому. Біля нас жив цікавий, як на мене, сусід. Він здавався таємничим — і я знічев’я міркувала, хто він, чим заробляє на життя. Так у мене народилась історія про нього, яку хотілося записати. Із цього вийшло непогане оповідання, і я вирішила, що хочу писати далі, а для цього потрібно повчитись. На наступний день після повернення з відпустки я отримала запрошення від Litosvita на Річну програму письменницької майстерності. Схоже, це був знак 🙂
Про літературні впливи
Мені подобаються сучасні авторки: Маргарет Етвуд, Елізабет Ґілберт, Ганья Янаґігара, Елена Ферранте. Їхні твори на мене суттєво вплинули вже у свідомому віці, коли я замислювалася над тим, як би я могла писати, і надихнули почати.

Про процес написання
Я певний час виношувала ідею описати в художньому вигляді те, чим я займаюсь, — сімейною медіацією. У нашій роботі достатньо драми. Мені хотілось, щоби більше людей дізналося про цей прекрасний процес, який допомагає домовлятись у складних випадках. Оскільки в цього процесу є чітка структура, мені було досить легко почати писати. Я вибрала стандартну історію, з якою приходить багато пар і дещо прикрасила її. Спочатку розділила глави відповідно до перебігу стандартного процесу медіації, а потім пересипала їх спогадами і відгалуженнями в життя героїв.
Створила «біблію героїв» із портретами головних персонажів. Шукала їхні фото в інтернеті, думала, на кого вони мені найбільше схожі. Аби «бачити» їх, зберігала фото. Там же зберігалися дані про ключові дати, зв’язки й короткі характеристики. Після створення «біблії» писалося легше: я добре уявляла героїв, їхні характери і зв’язки між ними.
Так сталося, що деякі персонажі не схотіли йти тим шляхом, який я їм пропонувала. Один із ключових героїв спочатку замислювався як другорядний, але з перебігом подій довелося його поглибити і вивести в ключові особи, бо він проявився в моїй голові під час чергового діалогу з головною персонажкою. Це сильно вплинуло на задум, але я зорієнтувалась. Були моменти, коли текст починав мене вести — і було важко відірватись, аж доки не наставало насичення і я розуміла, що розділ закінчився.
Починати новий було важко майже завжди. Для мене працював лайфхак — спочатку писати спрощений текст-кістяк. Це давало змогу ступати на полотно розділу без страху потоптатись і зняло вимогу писати відразу красивий художній текст. Я дозволяла собі «наслідити», бо знала — потім усе одно повертатимусь, щоби переробити, наситити деталями або навіть повністю змінити. Для мене важливо було запустити процес, а далі я втягувалась і творчо бродила полотном.

Про шлях до видання
У рамках Річної програми від Litosvita рукопис було спрямовано до видавництв. Два з них написали схвальні відгуки, але відповіли, що наразі не готові друкувати. Тож я розуміла, що рукопис непоганий.
У пошуках видавництва натрапила на літагенцію OVO і відправила їм рукопис на рецензію. Вона була третьою схвальною, і я остаточно переконалася, що книга варта уваги. Отже, знайти видавництво — лише питання часу.
Тож я вирішила запастися терпінням, поки літагенція щось шукає чи поки не зміняться обставини з Covid-19. Досить швидко мені поталанило. Надійшла пропозиція підписати договір із видавництвом, яке готувалося друкувати серію авторів-початківців.
Щоби встигнути підготувати рукопис до Книжкового Арсеналу, почався забіг із редактурою, версткою, коректурою та іншими супутніми подіями. У якийсь момент набридло вносити нескінченні правки, вичитувати коректуру, домовлятися та передомовлятися про оформлення обкладинки. Хотілося припинити все це і видати книгу, як є — з помилками, недосконалу, сиру. Аби лише припинити чекання. Зрештою всі турботи забулись, коли я взяла книгу до рук.
Замовляйте роман Тетяни Саніної «Танець дикобразів» за посиланням.
Дивіться також

Історії випускників: Марія Олекса
Ділимось історією нашої випускниці Марії Олекси, яка попри всі перешкоди змогла видати свій дебютний роман «Перші».

П’ять порад, які допоможуть у співпраці з видавництвом
Поради, які допоможуть підготувати комфортний авторський договір. Зверніть на них увагу перед початком співпраці з видавцем.

10 актуальних книжок від Богдани Романцової
Триває другий Національний тиждень читання — і це ідеальний привід придбати та прочитати ще одну хорошу книжку. Тож ми запитали в лекторки Litosvita, літературознавиці Богдани Романцової, про 10 актуальних новинок українських видавництв.