Наші курси

Блог

П’ять порад, які допоможуть у співпраці з видавництвом

Поради, які допоможуть підготувати комфортний авторський договір. Зверніть на них увагу перед початком співпраці з видавцем.

1. Зафіксуйте строк передачі майнових прав інтелектуальної власності.

 

Адекватним терміном для обох сторін вважається 5 років. У жодному разі не передавайте права безстроково або довічно.

 

2. У договорі мають бути чітко передбачені способи використання вашого твору. 

 

Видавцеві цілком достатньо кілька способів: публікація, розповсюдження й тиражування твору. Передання прав на переклад, електронне чи аудіовідтворення, екранізацію тощо — це предмет перемовин.

Визначте, що із цього для вас принципове та важливе, а чим ви готові поступитись (і враховуйте, що видавництво буде зацікавлене просувати твір, якщо матиме на нього більші права, ніж просто друк і розповсюдження паперової книжки).

 

3. Визначте, яким способом ви будете отримувати звіти про продажі книжок та коли нараховуватимуться роялті. 

 

У договорі варто прописати, з якою періодичністю та яким каналом комунікації вам надсилатимуть звіти про продажі та на який рахунок сплачуватимуть авторські роялті.

Хорошим тоном щодо звітів і сплати роялті вважається така періодичність: щоквартально (якщо це велике видавництво) або щопівроку (якщо мале/середнє видавництво).

 

4. Авторська винагорода має бути чітко прописана в договорі. 

 

Найбільш розповсюдженими є 3 варіанти:

👉Роялті, тобто ви отримуєте певний відсоток від суми кожного проданого примірника своєї книжки. У всьому світі роялті — 5−15%, якщо це перша ваша книжка — імовірно, роялті буде 5%.
👉Інший варіант — авторський гонорар. Це фіксована сума, яку видавець вам сплачує відразу. Більше ви не отримаєте жодних роялті (навіть якщо ваша книжка стане популярною і добре продаватиметься).
👉Комбінований варіант авторської винагороди: роялті + гонорар. Спочатку ви отримуєте авансовий платіж, а після початку продажів книжки вам нараховують роялті (варто зауважити, що перший гонорар — це та ж оплата роялті, але авансом наперед).

Кожен варіант є прийнятним. Усе залежить від жанру книжки, тематичного потенціалу, аудиторії тощо.

 

5. Вкажіть у договорі термін, за який видавець зобов’язується видати книжку. 

 

Щоб убезпечити себе від випадку, коли права передані видавництву, а воно з різних причин (наприклад, економічних) суттєво затягує випуск книжки, варто прописати в договорі відповідний дедлайн.

Один рік із дати підписання договору є цілком адекватним. Якщо це специфічне видання, яке потребує тривалої додрукарської підготовки, термін може бути й довшим.

А після підписання договору не варто забувати про просування своєї книги. Щоб розібратися, як промотувати твір, співдіяти з контрагентами ринку, працювати з медіа тощо, можете придбати запис нашого онлайн-інтенсиву «Як просувати книгу». Чекаємо на вашу реєстрацію 💚

Дивіться також

15 Вересня 2022

Історії випускників: Марина Манченко

З радістю ділимось історією нашої випускниці Марини Манченко, яка змогла видати дебютну книгу «Гіркі апельсини» попри всі виклики війни.

1 Березня 2021

Книги випускників Курсу письменницької майстерності

Добірка найновіших книжок слухачів Курсу письменницької майстерності.

15 Грудня 2022

10 актуальних книжок від Богдани Романцової

Триває другий Національний тиждень читання — і це ідеальний привід придбати та прочитати ще одну хорошу книжку. Тож ми запитали в лекторки Litosvita, літературознавиці Богдани Романцової, про 10 актуальних новинок українських видавництв.