Наші курси

Блог

Історії випускників: Соня Зелена

Наша випускниця Соня Зелена створила нонфікшн про мікроби для дітей і трохи розповіла нам про роботу над ним та про письменництво загалом.

Це нонфікшн для дітей, що детально і просто пояснює, як організм захищає нас від інфекцій, а також розказує про історію винайдення та принцип роботи вакцин. Окрім того, книжка містить корисні поради, як підготуватися до щеплення і не боятись уколів, як не втрапити на гачок антивакцинаторів і дізнатися, коли робити щеплення. Вона допоможе читачам будь-якого віку зрозуміти, як працюють імунітет і вакцини.

Для нашого блогу Соня Зелена розповіла про шлях видання першої книги під час повномасштабного вторгнення, навчання письменництва та творчі плани на майбутню книгу.

 

Про шлях до письменництва

 

У 10 чи 11 років мені до рук потрапила антологія дуже коротких, від кількох рядків до кількох абзаців, оповідань — стало цікаво спробувати написати щось подібне самій.

Далі було багато спроб писати власні оповідання і редагувати чужі, згодом — робота в комунікаціях, публіцистиці, копірайтингу, професійному редагуванні для медіа. Уся моя освіта в цій сфері неформальна: майстер-класи, книги, фрилансерська практика.

Кілька років тому письменник Олександр Михед спрямував мою увагу на нонфікшн. У дитинстві я обожнювала яскраві енциклопедії про все на світі, але всі вони були російською. Тому зараз прагну створювати крутий дитячий нонфікшн українською. На щастя, тепер є і попит, і можливості для появи таких книжок.

 

 

 

Про процес написання і видання 

 

«Мікробам не читати!» від самого початку — наш спільний проєкт із Yakaboo Publishing: я відгукнулась у фейсбуці на допис-запрошення до співпраці однієї з редакторок, запропонувала теми — дитяча книжка про вакцини видалася найактуальнішою. Відповідно процес написання був невіддільним від видавництва: ми відразу обговорювали концепцію та план майбутньої книги, обмірковували ілюстрації та дизайн.

З одного боку, писати, коли знаєш, що на книгу вже чекає видавець, трохи легше: додає мотивації, допомагає тримати темп. З іншого, внутрішні процеси видавництва можуть вплинути на ще не завершений текст: наприклад, у якийсь момент у проєкті змінився відповідальний редактор, і нам знадобився час, аби налагодити співпрацю.

Дуже допоміг медичний бекграунд: за першою освітою я сімейна лікарка. Але я давно не працюю за цим фахом, тож треба було наново «підіймати» матеріал.

Окремою подією була робота з ілюстраторкою Юлею Вус. Оскільки це науково-популярна книжка, навіть стилізовані картинки мають відображати реальність. Тому ми багато обговорювали, наприклад, який вигляд матимуть «няшні-мультяшні» лейкоцити.

Книга вперше пішла в друк за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення. Я не сподівалася побачити її в папері до перемоги, але за кілька місяців видавництво відновило випуск книжок. «Мікробів» надрукували в Харкові! Мені досі перехоплює подих, коли думаю про це.

 

Про цілі та плани

 

Як каже журналістка Єва Ганська: «Війна закінчиться, а ми — ні». Тому я вже працюю намагаюся працювати над кількома наступними книжками. Наприклад, ми з психологинею та бодіпозитивною активісткою Анною Римаренко запланували один дуже зухвалий нонфікшн на тему краси та здоровʼя для підлітків.

Звісно, сподіваюся на переклади «Мікробів». А поки що працюю над тим, аби вони опинились у якомога більшій кількості українських бібліотек: в Україні та закордоном.

 

 

Про навчання в Litosvita

 

Головне, що дало мені навчання на курсі, — орієнтири, до кого тягнутися в українському дитліті. Для мене в будь-якій справі дуже важливо мати спільноту: по-перше, щоб не «винаходити лісапета», по-друге — знаходити реалістичні рольові моделі, по-третє — мати змогу бути побаченою. Litosvita допомагає ввійти до такої спільноти й одразу познайомитися з її сильними учасниками.

Ще один важливий урок від Litosvita — необхідність цілісного бачення книги. На обкладинці буде саме ваше імʼя, і читач повʼязуватиме весь свій досвід читання книги з вами — навіть моменти, за які відповідали інші люди, як-от верстка. Отже, продати видавцю написаний текст або ідею — тільки початок роботи. Далі будуть пошуки спільного бачення проєкту — й автор має розуміти його набагато ширше, аніж лише як можливість опублікувати свій текст.

Придбати книгу «Мікробам не читати! Книга про вакцини» можна на сайті Yakaboo.

Дивіться також

12 Квітня 2023

Історії випускників: Марія Олекса

Ділимось історією нашої випускниці Марії Олекси, яка попри всі перешкоди змогла видати свій дебютний роман «Перші».

2 Лютого 2022

П’ять порад, які допоможуть у співпраці з видавництвом

Поради, які допоможуть підготувати комфортний авторський договір. Зверніть на них увагу перед початком співпраці з видавцем.

15 Грудня 2022

10 актуальних книжок від Богдани Романцової

Триває другий Національний тиждень читання — і це ідеальний привід придбати та прочитати ще одну хорошу книжку. Тож ми запитали в лекторки Litosvita, літературознавиці Богдани Романцової, про 10 актуальних новинок українських видавництв.