Наші курси

Блог

7 сучасних українських коміксів

Зібрали для вас найпопулярніші українські мальописи, які варті уваги кожного.

Коли ми чуємо слово «комікс», здебільшого уявляємо образи супергероїв, спецефекти з фільмів та яскраві обкладинки видань від таких титанів індустрії, як Marvel та DC. Це асоціації з інших культур, а що ми знаємо про українські мальописи?
 
Розповідаємо про 7 відомих і важливих для української (і не тільки) коміксосфери творів.

 

Василь Барищев, Фелікс Добрін «Шовкова держава»

 

Вважається першим українським коміксом. Виданий у Києві видавництвом «Дніпро» 1 січня 1990 року. В основі сюжету — однойменна українська народна казка про хороброго царевича Володимира, його звитяжні пригоди та перемогу над страшним Песиголовцем. Мальопис перекладено англійською мовою під назвою «Welcome Danger!».

 

Сергій Позняк «Облога Києва печенігами»

 

Того ж року видавництво «Україна» випускає комікс «Облога Києва печенігами» Сергія Позняка. Це вигадана історія про хороброго юнака, який 968 року перехитрив ворогів і врятував столицю від блокади, поки князь Святослав завойовував інші землі. Мальопис є в загальному доступі, тому радимо оцінити якісні й талановиті ілюстрації.

 

Костянтин Сулима «Буйвітер»

 

1995 року виходить видатний комікс Костянтина Сулими. Автор розповідає про молодого запорізького козака Буйвітра. Він, наче громова хмара, налітав на ворога, його шабля сяяла, мов блискавка, і ніхто не міг подолати його силу. Цей зрозумілий образ перетворився на національного супергероя, якого до цього в Україні не було.
 
2022 року видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» відновило та перевидало мальопис.

 

 

Ігор Баранько «Максим Оса»

 

Комікс було створено у 2008−2009 роках на замовлення бельгійського видавництва Éditions Joker. Українською його переклали за два роки.
 
Сюжет «Максима Оси» захопливий: це поєднання вестерну й детективу в антуражі часів реєстрового козацтва та Речі Посполитої. Козак Максим Оса повертається додому після походу на Крим проти турків. Удома всі вважають його померлим. Шокований цією новиною, він починає пиячити над власною могилою, де зустрічає постать, схожу на Смерть. Які пригоди чекають на нього далі?
 
Це повністю європейський мальопис. Такі твори у Франції та Бельгії називають банд-десіне* — і вони є національним надбанням.

 


*Банд-десіне (bande dessinée) — франко-бельгійська школа графічних романів, у яких сюжет представлений через малюнки з коротким текстом та репліками дійових осіб. Серед авторів — Жорж Проспер Ремі (Ерже), Рене Ґосінні, Альбер Удерзо, П’єр Крістін, Жан-Клод Мез’єр.

 

Максим Прасолов, Олексій Чебикін, Олег Колов «Даогопак»

 

Роман-блокбастер у трьох томах: «Анталійська гастроль», «Шляхетна любов», «Таємниця Карпатського Мольфара». Автори мали на меті розповісти про популярні українські міфи, використовуючи історії козаків-характерників і майстрів бойових мистецтв Запорізької Січі.
 
Сюжет такий: три козаки під виглядом мандрівних артистів вирушають із розвідувальною місією до Туреччини. Вони мають визволити полонених побратимів, яких змушують працювати на нового султана.
 
Стиль графічного роману — суміш західних коміксів та японської манґи.

 

 

Олександр Корешков «Серед овець»

 

Серія українських коміксів від видавництва Vovkulaka. Над сценарієм та малюнками працював Олександр Корешков. Перший випуск вийшов 2016 року. «Серед овець» — один із найпопулярніших українських проєктів.
 
Історія про утопічний світ у стилі Орвелла. Основне населення — Вівці. Це безправний пролетаріат, що просто існує. Серед них загубився головний герой — білий Вовк. Поступово він починає усвідомлювати свою справжню суть.

 

В’ячеслав Бугайов «Воля»

 

Серія українських фантастичних графічних романів у жанрі альтернативної історії та дизельпанку*. Події розгортаються під час розквіту Української Держави 1917−1920-х років.

 


*Дизельпанк — жанр фантастики, який зображає світ, що базується на технологіях 1920−1950-х років (період із Першої світової війни до початку Холодної війни), а також субкультура, яка поєднує естетику того часу з постмодерними елементами.

 
Комікс складається з трьох історій. Сюжет розгортається в альтернативному всесвіті, у якому Українська Держава зберігає свої позиції та змінює хід світової історії. Під керівництвом гетьмана Павла Скоропадського країна стрімко розвивається. Однак нове більшовицьке зло насувається на Європу.

 

 

Ще більше про коміксосферу та особливості створення мальописів ви можете дізнатися на лекції «Як створювати комікси». Коміксист, художник і аніматор Олександр Корешков розповість про написання сценарію, блокінг, планування ономатопеї та розкадрування.
 
Купуйте квиток і долучайтеся.
 

Дивіться також

2 Травня 2023

Де шукати унікальну історію

Ділимось уривком із лекції Антоніо Лукіча з торішнього онлайн-курсу «Сценаристика і сторітелінг».

24 Квітня 2023

6 причин, чому варто читати нонфікшн

Декілька фактів підкажуть, чому важливо читати нехудожню літературу.

4 Листопада 2021

Must read для книжкових дизайнерів та ілюстраторів

Разом із видавництвом ArtHuss підготували добірку книжок, які стануть у пригоді тим, хто планує розвиватися в ілюстрації та дизайні.