Наші курси

Блог

Чи замінить ChatGPT редакторів

Літературознавиця та критикиня Богдана Романцова розповіла, чи варто редакторам і коректорам боятися штучного інтелекту.

18 лютого 2023 року в Україні став доступний ChatGPT — чат-бот, який дає змогу поспілкуватися зі штучним інтелектом. Він може вести діалог із людиною різними мовами, створювати, перекладати та редагувати текст і виконувати інші завдання в текстовому форматі. Українці з перших днів захопилися чатом, а дехто вже й перетворив його на свого помічника.
 
Але так само знову постало питання етичності використання штучного інтелекту. Якщо безплатний чат може виправити помилки в тексті, то що робити коректорам або редакторам? Чи пора їм уже задумуватися про зміну професії?
 
Запитали про це в літературознавиці, критикині, публіцистки, лекторки Litosvita та редакторки Богдани Романцової.

 

Чи ви вже користувалися чатом? Якщо не секрет, з якою метою?

 

Сама не користувалася, але ми робили це разом із друзями із жартівливою метою. Переважно це були вірші про збільшення кількості хороших ворогів. Ні про що не шкодую 🙂
 
Гадаю, сприймати чат як повноцінного творця або замінника журналіста — це дуже небезпечна тенденція. Історія про Олеся Гончара і його фальшиву біографію* — найочевидніший приклад. Чат не є фактчекером, він не перевіряє даних, а радше вправляється в грі в імітацію.

 


*3 квітня 2023 року «Новий канал» в інстаграмі опублікував допис до 105 річниці з дня народження українського письменника Олеся Гончара. Редакція хотіла розповісти про «маловідомі факти», однак вони виявилися хибними.

 

Зокрема, було вказано, що Олесь Гончар народився в місті Сосниця на Чернігівщині, але за офіційною біографією він народився в селі Ломівка на Дніпропетровщині. Сосниця ж — рідне селище Олександра Довженка. Або, наприклад, автор пише, що батько письменника був учителем, а за даними сайту НУШ, батько Олеся Терентій працював у колгоспі.

 

Пізніше в соцмережах каналу підтвердили використання ChatGPT та перепросили за поширення неправди.

 

 

Чи може чат GPT стати помічником редактора?

 

Так, чат може бути помічником, але його функції дублюють уже запропоновані нам сервісами LanguageTool, OnlineCorrector, Grammarly тощо. Звісно, з англійською мовою чат працює дещо краще, але й тоді йдеться лише про рівень proofreading, тобто коректорські правки. І то не про повноцінну роботу коректора, а лише про виправлення хибодруків, пунктуаційних помилок тощо.
 
Гадаю, у майбутньому чат будуть використовувати для роботи з текстами, де форма не така важлива, як саме повідомлення. Наприклад, аби швидко виправити прості помилки в стрічці новин.

 

Чи є у вас побоювання, що в майбутньому штучний інтелект замінить редакторів або, наприклад, коректорів?

 

Ані коректора, ані редактора GPT не замінить. По-перше, чат не має відповідного досвіду й не відчуває (не)доцільності виправлень у кожній конкретній ситуації. По-друге, бот не розуміє, що таке авторський стиль, якщо ми не «згодували» перед тим йому весь корпус текстів цього автора й не навчили вправно імітувати його стиль. Та й тоді чат не зрозуміє, що стиль може змінюватися, книжка може бути написана в невластивій авторові стилістиці.

 

Приклад того, як ChatGPT працює з коригуванням тексту. Редактори в безпеці 😉

 

GPT навряд відчитає приховані алюзії й цитати на чужі тексти та культурні феномени загалом, які є в кожному творі. Ідеться не про впізнавання цитат, а про складніший рівень інтертекстуальності. Чат не розуміє контексту, а це дуже важливо під час редагування. До того ж кожен редактор має власний стиль роботи. Ми в безпеці, усе добре, повстання машин перенесли на десяток років.
 
Тож можете сміливо купувати квитки на лекцію «Редагування суржику, сленгу, англіцизмів». Протягом двох годин поговоримо про рухливість норми, роботу з текстами й сучасними мовними явищами.
 
Покращуйте свої знання вже зараз, щоб навіть за десяток років не боятися штучного інтелекту.
 

Дивіться також

15 Травня 2023

Уривок із книги Крістофера Воґлера «Подорож письменника»

Це легендарний твір від голлівудського розробника, сценариста, автора й педагога, найбільш відомого завдяки роботі з Disney.

2 Травня 2023

Де шукати унікальну історію

Ділимось уривком із лекції Антоніо Лукіча з торішнього онлайн-курсу «Сценаристика і сторітелінг».

15 Грудня 2022

10 актуальних книжок від Богдани Романцової

Триває другий Національний тиждень читання — і це ідеальний привід придбати та прочитати ще одну хорошу книжку. Тож ми запитали в лекторки Litosvita, літературознавиці Богдани Романцової, про 10 актуальних новинок українських видавництв.