Блог Litosvita

П’ять порад, які допоможуть у співпраці з видавництвом

Ділимось порадами, які допоможуть підготувати комфортний авторський договір. Зверніть на них увагу перед початком співпраці з видавцем.

💌  1. Зафіксуйте строк передачі майнових прав інтелектуальної власності. 

Адекватним терміном для обох сторін вважається 5 років. У жодному разі не передавайте права безстроково або довічно. 

💌 2. У договорі мають бути чітко передбачені способи використання вашого твору. 

Видавцеві цілком достатньо кілька способів використання твору: публікація, розповсюдження і тиражування твору.  Передання прав на переклад, електронне чи аудіо відтворення, екранізацію тощо – це предмет перемовин. 

Визначте що з цього для вас принципове і важливе, а чим ви готові поступитись (і враховуйте, що видавництво буде зацікавлене просувати твір, якщо матиме на нього більші права, ніж просто друк і розповсюдження паперової книжки) . 

💌 3. Визначте яким чином ви будете отримувати звіти про продажі книжок та коли нараховуватимуться роялті. 

У договорі варто прописати з якою періодичністю та яким каналом комунікації вам надсилатимуть звіти про продажі та на який рахунок сплачувати авторські роялті. 

Хорошим тоном щодо звітів і сплати роялті вважається така періодичність: щоквартально (якщо це велике видавництво) або щопівроку (якщо мале/середнє видавництво). 

💌 4. Авторська винагорода має бути чітко прописана в договорі. 

Найбільш розповсюджені є три варіанти авторської винагороди: 

1) роялті (тобто ви отримуєте певний відсоток від суми проданого кожного примірника своєї книжки); у всьому світі роялті – 5-15 %; якщо це перша ваша книжка – вірогідно, роялті буде 5%. 

2) інший варіант – ви отримаєте авторський гонорар – це фіксована сума, яку видавець вам сплачує відразу і більше ви не отримаєте жодних роялті (навіть якщо ваша книжка стане популярною і добре продаватиметься). 

3) ще є комбінований варіант авторської винагороди: роялті + гонорар; тобто спочатку ви отримуєте авансовий платіж, а після початку продажів книжки вам нараховують роялті (варто зауважити, що по суті перший гонорар – це та ж оплата роялті, але авансом наперед). 

Кожен варіант є прийнятним. Усе залежить від жанру книжки, тематичного потенціалу, аудиторії тощо. 

💌 5. Вкажіть у договорі термін, за який видавець зобов’язується видати книжку. 

Щоб убезпечити себе від випадку, коли права передані видавництву, а воно з різних причин (наприклад, економічних) суттєво затягує випуск книжки, варто прописати у договорі дедлайн, до якого видавництво зобов’язане видати книжку. 

Термін в один рік з дати підписання договору є цілком адекватним. Якщо це специфічне видання, яке потребує тривалої додрукарської підготовки, то термін може бути й довшим. 

Вже 8 лютого стартує онлайн-інтенсив «Як видати та просувати книгу» , де ми обов’язково розберемо ці та інші підводні камені співпраці автора та видавця. Приєднуйтесь до учасників!